Odgoj je mnogo jednostavniji kad znaš kako.
Dopusti mi da ti ispričam priču.
Kristina je majka dvoje djece koja je došla na savjetovanje jer se borila s ljutnjom svog sina. Nije znala kako spriječiti svađe sa sestrom i ispade kad nije po njegovom. Poznato?
Promatram Kristinu i kako je život oblikovao njezino tijelo. Blago je pognuta i spremna za pokoriti se zahtjevima drugih. Teško drži kontakt očima, najradije bi gledala okolo.
Njena majka pružila joj je sve izvana, ali nažalost nije zastala da pogleda unutra – kako je doista njenom djetetu.
Uvijek bi se fokusirala na ono što treba i kako treba, ali ne na to kako se zaista osjeća.
Što ne raditi kad se dijete ljuti
Kristina bi svojom ljutnjom komunicirala kako se osjeća, ali uvijek bi dobila samo kritiku, kaznu, neodobravanje, posljedicu…pa čak i riječi da je ružna kad je ljuta. Osjećala se SAMA u toj emociji.
Nevidljiva. Nebitna.
I tako je malena djevojčica Kristina dobila poruku da nije voljena i prihvaćena kad se osjeća ljuto i povrijeđeno, pa je da bi bila voljena odbacila svoju ljutnju – emociju koja je osnovna u borbi za sebe u životu.
Kako potisnuta ljutnja utječe na roditelje i djecu
Odbacila je ljutnju koja ju štiti od tuđih prelazaka njenih granica. Ljutnju koja omogućuje da postavimo i očuvamo svoje granice.
Ljutnju koja joj omogućava da se izbori za sebe i kaže: “NEĆU! Ne želim! Hoću ovo, a ovo neću!”…
Ogromna energija je ostala potisnuta u njoj. Naravno, ta energija sada izbije najlakše kad ju djeca trigeriraju ili kroz zamjeranje drugima.
Ljutnja koja nije izražena, uvijek će izaći na neki drugi način van – kroz to da planeš ponekad, kroz pasivnu agresiju ili kroz fizičke bolesti.
Poznata dječja psihoterapeutkinja kaže da su gresivnost i snažnija nepoželjna ponašanja djece su zapravo neizražene i nepodržane emocije.
Postavljanje granica i podržavanje emocija
Ljutnja je najteža emocija roditeljima u odgoju jer žele naučiti dijete da se izražava na prihvatljiv način. No, to je najzahtjevniji dio – postavljati granice ponašanju, a poslati djetetu poruku da su njegove emocije u redu i da vrijedi, da im je važno i da ga vide.
Problem nikad nisu emocije nego situacije u kojima je dijete samo u tim emocijama jer se roditelj bavi samo ponašanjem, a nažalost to radi većina roditelja dok disciplinira jer je zahtjevno.
…dok ti se kockice ne poslože. Poslije nije.
Kako podržati ljutnju djeteta i postaviti granice
Kako postaviti granice, a podržati tu emociju koja je djetetu potrebna za dobro ponašanje i funkcioniranje te za ispunjen život?
Kada možemo ljutnju djeteta vidjeti kao borbu za sebe, kao osjećaj da su mu prijeđene granice, tada se možemo istinski povezati s njime, njegovim potrebama i djelovati zrelije.
Primjer iz prakse: Kristina i njezina obitelj
Kristina je nastavila biti “dobra djevojčica”. Drugi u školi su joj nastavili kršiti granice, čak i učitelji, a danas su je kolege na poslu nastavili krcati sa svojim poslom jer su vidjeli da može potrpiti, neće se ljutiti.
Neka će se djeca povući u sebe kao Kristina i osjetiti teškoće u funkcioniranju i fizičkom zdravlju, a nekima će neizražena i nepodržana ljutnja izaći van kao bijes.
Bijes je destruktivna ljutnja, odnosno simptom nepodržane ljutnje.
Griženje, udaranje, nemir…odnosno agresivnija ponašanja, sve su to vidljivi simptomi neizraženih emocija i nezadovoljenih potreba.
Zašto je važno baviti se emocijama djeteta
Djeca se jako puno ljute, imaju sve emocije na n-tu.
Kad god radimo u odgoju, kad god radimo s ponašanjem, kad god želimo odgojiti odgovorno dijete koje se dobro ponaša, obzirno je prema drugima, empatično i svjesno svojih i tuđih potrebama – tada govorimo o emocijama, odnosno moramo se baviti emocijama jer su one naša suština. Sposobnost regulacije emocija ima utjecaj na jako puno toga u našem životu.
Kad je Kristina naučila gledati ispod ponašanja umjesto da konstantno disciplinira dijete fokusom na ponašanje, u njezinoj se obitelji promijenilo puno toga.
Mnogo je manje bila trigerirana ljutnjom svog djeteta i odgoj joj je postao mnogo lakši.
Ako želiš pomoć u postavljanju granica, uvažavanju emocija i građenju odnosa sigurnosti, pridruži se programu Snažne emocije, otpori i tantrumi u kojima te čeka:
- 22 lekcije u 6 modula – s konkretnim praktičnim primjerima i alatima koje ćeš koristiti doslovno odmah
- 2 video poziva uživo (28. & 30.10.) gdje radimo vaše konkretne situacije (i koji se snimaju ako ne možeš biti prisutan/na) – ovaj dio polaznici obožavaju
- materiale za printanje koje ćeš korisitit u S.O.S. situacijama i za poučavanje svog djeteta vještinama za bolje ponašanje te razvijati njegovu emocionalnu inteligenciju
Upisom do 16.10. ostvaruješ nižu cijenu i bonus e-priručnik Dijeljenje igračaka!