22 lis, 2023 | Odgoj i roditeljstvo

Može li vikanje oštetiti našu djecu? I djeluje li uopće?

Djeca na koju se redovito viče imaju puno veću vjerojatnost razviti anksioznost i depresiju te izazove u nošenju sa stresom od one koju se disciplinira granicama koje ne uključuju povrijeđivanje. Iako nam se kratkoročno čini kao dobro rješenje, djeca na koju se viče se zbog toga ponašaju lošije!

Jednostavno ne vidiš drugi način osim da vikneš? Osjećaš frustraciju da ne možeš funkcionirati s djecom bez da im moraš sto puta reći i vikati kako bi te čuli?

Kao majka dvoje djece znam koliko nas djeca mogu dovesti do ludila.

Djeca testiraju naše granice 100 puta dnevno. Neki sam dan bila premorena dok smo se vozili u autu i iz očaja sam krenula brojati koliko puta su me zazvali: “mama!” – bilo je to 38 puta u 4 minute! Više nisam brojala.

Naravno da kad tome još pridodamo radno vrijeme, briga o kući i svemu što nam život donosi – vrlo je lako reagirati u afektu i na ponašanja djece reagirati vikom.

Kao majka dvoje djece, znam koliko nas mogu izuti iz cipela ali isto tako kao majka dvoje djece i stručnjak na području odgoja znam koliko je važno kako mi postupamo i kako naš način odgoja utječe na to ponašaju li nam se naša djeca bolje ili gore.

Istina je da se oni ne ponašaju loše jer su zločesti već iz nekoliko razloga:

  1. Razvoj mozga
  2. Naš odnos s njima
  3. Okruženje u kojem odrastaju – mislim na obitelj
  4. Temperament koji može pojačavati neka ponašanja ili pak primjerice hipersenzitivnost koja sa sobom nosi mnogo otpora i tantruma.

Vikanje dovodi do toga da te još manje čuju i onda moraš još više vikati i tada… tada si u začaranom krugu. I ne samo ti nego većina roditelja!

Je li vikanje bezazleno?

Ajmo vidjeti što kažu znanstvene činjenice!

Kad govorimo o vikanju, ne govorimo samo o povišenom snažnom glasu već izgovorenim rečenicama i verbalnim te neverbalnim porukama koje uljučuje posramljivanje djece i okrivljavanje.

Tada dijete dobije poruku “ovaj dio mene nije voljen, mogao bih izgubiti ljubav”, a bez roditeljske ljubavi i privrženosti mozak ne može preživjeti, i tada se upravo taj mozak prebacuje u primitivni način funkcioniranja. To je onaj gdje  uopće ništa ne uči već pokušava preživjeti putem borbe ili “bijega”. Dakle, putem još više nepoželjnih ponašanja, prigovaranja, smijanja u lice, udaranja (…) ili pak povlačenja u sebe i odustajanja od samoga sebe.

Nikakve poželjne vještine i vrijednosti te bolje ponašanje se ovdje nažalost ne razvijaju.

Vikanjem dakle,  ne postižemo da se naša djeca ponašaju bolje. Možda, možda kratkoročno (povlačenje da ne izgube ljubav) ali će zato već sljedeći tren zbog utjecaja vikanja na njih (odnosno nezadovoljenih potreba) upasti u neko sljedeće loše ponašanje, nemogućnost kontrole vlastitih želja i emocija ili pak povlačenje u sebe pa imamo druge probleme.

Dakle, što više vičemo, naša se djeca ponašaju lošije. Onda mi još više vičemo, a oni su još gori. Tada smo u začaranom krugu.

Ovo su posljedice vikanja:

Veću vjerojatnost anksioznosti i depresije

Djeca na koju se redovito viče imaju puno veću vjerojatnost razviti anksioznost i depresiju i izazove u nošenju sa stresom od one koju se disciplinira granicama koje ne uključuju povrijeđivanje i empatijom.

Vikanje na djecu kao i drugi načini kažnjavanja dovode do toga da se dijete osjeća prestrašeno, krivo i tužno što je povezano sa psihičkim poteškoćama. Depresivnost vodi dalje ka destruktivnim ponašanjima poput suicidalnosti i opijata.

Manjak samokotrole

Vikanje na djecu je čin nemogućnosti vlastite samokontrole, a djeca najviše uče primjerom. Ne možemo im reći: “ponašaj se bolje” jer to zahtjeva samokontrolu, a ona se uči od roditelja.

Povlačenje u sebe i nesigurnost

Vikanje izravno utječe na lošu sliku o sebi zbog koje će se neka djeca povlačiti u sebi i osjećati veliku nesigurnost. Djeca internaliziraju rečenice i neverbalne poruke koje im dajemo i to postaje njihov unutarnji govor.

Agresivno ponašanje i zlostavljanje drugih

Pojačanje nepoželjnog ponašanja

Dijete na koje se viče nema model samokontrole i samoregulacije što dovodi da je češće u stanju stresa koje dovodi do nepoželjnog ponašanja.

Gubitak povjerenja u roditelja, stvaranje nesigurne privrženosti što dovodi do ulaženje u jednako destruktivne odnose u budućnosti 

Promjene u mozgu

Magnetska rezonanca mozga ljudi koji su odgajani vikanjem pokazuju promjene u pojedinim dijelovima mozga

Fizičko zdravlje

Istraživanja pokazuju da djeca koja su odgajana vikom imaju lošije fizičko zdravlje u djetinjstvu i tijekom života jer stres koji doživljavaju ometa zdravo funkcioniranje organizma.

Također, vikanje je povezano s kroničnom boli poput glavobolja, bolova u trbuhu, artritisom i bolovima u leđima i vratu.

Kako da te onda posluša?

Vikanje i kažnjavanje usmjereni su na ponašanje djeteta i na osobnost djeteta. To je kao da pokušavamo pomaknuti zid. Kad naučimo kako gledati u emocije djece i njihove potrebe koje pokreću ponašanje, tada utječemo na uzrok ponašanja i tada zbilja poučavamo i discipliniramo svoju djecu.

Kazna/vikanje = Plati za prošlost
Disciplina = uči za budućnost

Ako želimo odgojiti zdravo dijete, sigurno u sebe onda:

  • Postavljamo granice koje ne uključuju odsustvo ljubavi i bijes
  • Poučavamo dijete emocijama
  • Pružamo mu model samokontrole
  • Potičemo ga na rješavanje problema

Ako ti se čini nemoguće, onda potraži edukacije na www.tanja.hr jer će tvoj život s djecom definitivno biti lakši i ispunjeniji, gradit ćeš obitelj kakvu si sanjao/la!

Autorica

Tanja Hrvatin Šimičić

Pratite moje objave i na društvenim mrežama kroz sljedeće platforme:

tanja hrvatin šimičić newsletter subscription

Prijavi se na besplatni Newsletter Samopouzdani roditelj!

Tjedna inspiracija s konkretnim savjetima i pričama iz života.

tanja hrvatin šimičić edukacije

Prijavi se na besplatni Newsletter Samopouzdani roditelj!

Tjedna inspiracija s konkretnim savjetima i pričama iz života.

Autor

Tanja Hrvatin Šimičić

Ja sam majka dvoje djece, magistra ranog i predškolskog odgoja, psihoterapeut u edukaciji i coach, na svojoj misiji pomaganja roditeljima da odgoje mentalno snažnu i upješnu djecu.

Svoju strast prema odgoju i osobnom razvoju dijelim već gotovo 15 godina, a do sada je putem mojih edukacija učilo više od 4000 roditelja.

Sljedeće objave bi vas također mogle zanimati

Kad sam se zapitala jesam li loša mama

Kad sam se zapitala jesam li loša mama

Saznaj kako se nositi s tantrumima i snažnim emocijama tvoje djece. U ovom članku dijelim vlastita iskustva i savjete kako biti podrška svom djetetu u trenucima emocionalne turbulencije.

Ovo nemoj raditi kad se dijete ljuti

Ovo nemoj raditi kad se dijete ljuti

Što ne raditi kada se dijete ljuti? Saznajte kako podržati dječje emocije, postaviti granice i poboljšati odnos s djetetom kroz primjere iz svakodnevnog roditeljstva

Kad sam se zapitala jesam li loša mama

Kad sam se zapitala jesam li loša mama

Saznaj kako se nositi s tantrumima i snažnim emocijama tvoje djece. U ovom članku dijelim vlastita iskustva i savjete kako biti podrška svom djetetu u trenucima emocionalne turbulencije.

Ovo nemoj raditi kad se dijete ljuti

Ovo nemoj raditi kad se dijete ljuti

Što ne raditi kada se dijete ljuti? Saznajte kako podržati dječje emocije, postaviti granice i poboljšati odnos s djetetom kroz primjere iz svakodnevnog roditeljstva

Kako spriječiti otpore i tantrume

Kako spriječiti otpore i tantrume

Otpori i tantrumi dio su odrastanja, ali uz emocionalno vođenje možete ih prevenirati. Saznajte kako povezati disciplinu i emocije te razviti emocionalnu inteligenciju kod djece.

Pratite me na društvenim mrežama!

Svakodnevna pomoć i inspiracija u području odgoja i osobnog razvoja.


Instagram


Facebook


Linktree

Pratite moje obavijesti!

Pratite moje obavijesti!

Pretplatite se na newsletter i saznajte novosti iz svijeta roditeljstva i osobnog razvoja, što može uključivati marketinške ponude i akcije, novosti o mojem poslovanju kao i nove članke i objave!

Uspješno ste se pretplatili :)!

Pin It on Pinterest